W hałaśliwym świecie mediów społecznościowych uwaga jest twoim najlepszym przyjacielem. Może dosłownie napędzać cały twój biznes online.
W ciągu ostatnich 10 lat nauczyłem się bardzo dużo o sztuce marketingu i budowania powtarzalnych systemów pozyskiwania klientów.
W tym poradniku podzielę się prostym 7-etapowym systemem dla rozwoju LinkedIn, który możesz wdrożyć we własnym biznesie. Gdy opanujesz ten system, będziesz się systematycznie rozwijać.
A wraz ze wzrostem pojawiają się ogromne możliwości: lepsza sieć, lepsze miejsca pracy, możliwości podcastingu i wystąpień, monetyzacja, itp.
Niestety, większość ludzi korzysta z LinkedIn przez lata i nie potrafi się nim posługiwać.
Dlaczego?
Brak procesu.
Obserwując osoby rozpoczynające swoją przygodę z tą platformą często widzę, ze działają chaotycznie, bez przemyślanej strategii.
Na szczęście wszystkiego tego można się nauczyć.
Zanim zaczniesz pozyskiwać uwagę, potrzebujesz solidnych fundamentów.
Pomogę Ci stworzyć jasną i przekonującą propozycję sprzedaży, precyzyjnie skierowaną do Twoich idealnych klientów.
Dzięki doskonałemu dopasowaniu do potrzeb rynku będziesz w stanie przyciągać właściwych potencjalnych klientów już od pierwszego dnia.
Jaki jest NAJWIĘKSZY, najbardziej wartościowy wynik, jaki pomagasz osiągnąć swoim klientom?
Oto formuła:
Pomagam [Idealnemu Klientowi] osiągnąć [Konkretny, Mierzalny Wynik] w [Okresie] bez [Największej Obiekcji].
Użyjmy tego na konkretnych przykładach.
Trener sprzedaży:
Pomagam [zespołom sprzedaży B2B] zwiększyć [wskaźnik zamykania transakcji o 30%] w ciągu [90 dni] — [bez polegania na zimnych telefonach].
Trener marketingu:
Pomagam [początkującym trenerom] uruchomić i sprzedać [swój pierwszy kurs online] w ciągu [60 dni] — [bez potrzeby posiadania istniejącej publiczności].
Mój przykład:
Pomagam [soloprzedsiębiorcom oferującym usługi] stworzyć [system pozyskiwania idealnych klientów i uczę jak zapełnić kalendarz 10-20 sesjami odkrywczymi] [każdego miesiąca] — [bez wydawania ani grosza na płatne reklamy].
Teraz już wiesz, co powinno się znaleźć w twoim opisie na LinkedIn.
Twoje USP powinno być tak konkretne, że klient powie: "Właśnie tego szukałem!"
Jak zmienić swój profil w magnes na potencjalnych klientów, który przyciągnie uwagę, zbuduje zaufanie i sprawi, że odpowiednie osoby się do Ciebie zwrócą?
Kluczem jest dostosowanie profilu.
Przed uruchomieniem systemu generowania potencjalnych klientów musisz zbudować fundamenty zaufania i sprawić, że odpowiednie osoby zwrócą na Ciebie uwagę.
Użytkownik podejmuje decyzję w ciągu pierwszych kilku sekund. Jeśli Twój profil nie przykuje jego uwagi, prawdopodobnie już do niego nie wróci.
Nie mówiąc o nawiązaniu kontaktu, czy dodaniu cię do swojej sieci.
Aby zachęcić użytkowników do interakcji, zadbaj o następujące elementy:
Twórz treści 3-7 razy w tygodniu, które pokazują Twoją ekspercką wiedzę w wybranej niszy. Chodzi o to, by odbiorcy zaczęli postrzegać Cię jako wiarygodny autorytet.
Aby tworzyć wysokiej jakości treści, musisz wypracować własny styl pisania i regularnie publikować.
Używam prostego harmonogramu postów stworzonego w Notion, aby zaplanować pomysły z wyprzedzeniem.
Stosuję prosty system ponownego wykorzystania treści.
Wszystko zaczyna się od jednego głównego artykułu blogowego (taki jak ten), który publikuję w każdą sobotę.
Następnie przekształcam go w 5-8 postów na LinkedIn.
Jeden pomysł, wiele formatów, znacznie mniej czasu spędzonego na zastanawianiu się „co dziś napiszę?”
Do najlepszych formatów należą posty:
Wielu marketerów nie zdaje sobie sprawy, że posty na LinkedIn przyciągają wystarczająco dużo zaangażowania, aby samodzielnie napędzać strategie na szczycie lejka.
W marketingu B2B trudno jest uzyskać natychmiastowy zakup produktów o wysokiej wartości. Zwłaszcza tych wymagających zgody wielu interesariuszy.
Kluczem jest więc strategia stopniowego budowania relacji.
Najpierw rozgrzewamy potencjalnych klientów, zdobywamy ich zaufanie i uświadamiamy potrzebę zakupu, by ostatecznie przejść do bardziej konkretnej rozmowy.
Podstawą tego podejścia jest zaangażowanie odbiorców w posty na LinkedIn. To dystrybuuje Twoje treści poza istniejącą widownie.
Następnie, gdy nowi użytkownicy LinkedIn zobaczą Twoje treści, niektórzy zaczną Cię śledzić — i rozpocznie się koło zamachowe wzrostu odbiorców.
Możesz mieć najlepszą ofertę na świecie, ale jeśli rozmawiasz z niewłaściwymi osobami, nigdy niczego nie sprzedasz.
Co sprawia, że LinkedIn jest tak wyjątkowy?
Główną zaletą LinkedIn są jego dane „firmograficzne”: szczegółowe informacje o firmach i pracownikach, które możesz wykorzystać.
Żadna inna sieć społecznościowa nie oferuje tak dokładnych danych biznesowych i profesjonalnego kontekstu.
Do aktywnego wyszukiwania potencjalnych klientów możesz wykorzystać:
Zaawansowane filtry LinkedIn pozwalają precyzyjnie określić osoby pasujące do profilu Twojego idealnego klienta, co umożliwia budowanie sieci kontaktów z właściwymi odbiorcami.
Decydując, z kim nawiązać kontakt, podziel swoją publiczność na klastry, czyli grupy osób wykonujących tę samą pracę w tym samym mieście. Następnie nawiąż kontakt z jedną podgrupą na raz.
Na przykład, jeśli sprzedajesz swój produkt programistom internetowym, najpierw połącz się z każdym kierownik zespołu IT w Warszawie. Następnie przejdź do każdego programisty mobilnego w Warszawie.
Po zakończeniu działań w Warszawie, przejdź do kolejnego miasta.
Dlaczego?
Gdy algorytm LinkedIn zauważy, że Twój post angażuje grupę podobnych osób, prawdopodobnie będzie go promował wśród większej liczby użytkowników o podobnym profilu.
Natomiast jeśli będziesz angażować osoby na różnych stanowiskach, LinkedIn nie będzie w stanie określić, komu najlepiej pokazywać Twoje treści.
Najważniejsze kryteria filtrowania to:
Kluczową przewagą LinkedIn Sales Navigator nad standardową wyszukiwarką jest pewien szczególny przycisk.
Umożliwia on filtrowanie osób, które aktywnie i systematycznie publikują treści na LinkedIn.
Takie osoby są najbardziej zaangażowane w rozwój swojej sieci i chętniej udzielają się w komentarzach pod publikacjami.
Po przefiltrowaniu bazy użytkowników możesz rozpocząć aktywne zapraszanie idealnych klientów do swojej sieci kontaktów.
LinkedIn pozwala wysłać od 100 do 200 zaproszeń tygodniowo, a dokładny limit zależy od Twojego wskaźnika Social Selling Index (SSI).
Najlepsza część?
Cały proces można zautomatyzować.
Narzędzie rekomendowane przez czołowe agencje wzrostu LinkedIn to Dux-Soup.
Automatyzuje proces budowania sieci kontaktów, dzięki czemu Twoja sieć może rosnąć bez ciągłego nadzoru.
Narzędzie ma prostą konfigurację i płynnie integruje się z LinkedIn oraz systemem CRM HubSpot, w którym za darmo można przechowywać do miliona rekordów potencjalnych klientów.
Do rozpoczęcia potrzebujesz subskrypcji LinkedIn Sales Navigator (1 miesiąc za darmo) lub standardowej wyszukiwarki LinkedIn oraz subskrypcji Dux-Soup (14 dni za darmo).
LinkedIn może tymczasowo zawiesić Twoje konto na kilka godzin, jeśli wykryje zautomatyzowane działania. Dlatego podczas korzystania z automatycznego zapraszania kontaktów nie należy jednocześnie używać LinkedIn ręcznie.
Aby uniknąć problemów, najlepiej zaplanować działanie wtyczki Dux-Soup w godzinach, w których nie korzystasz aktywnie z platformy.
Załóżmy, że planujesz publikować treści oraz odpowiadać na komentarze i wiadomości dwa razy dziennie.
W takim przypadku możesz ustawić dokładne godziny swojej aktywności, wyłączając robota Dux-Soup w godzinach 9:00-10:00 oraz 17:00-18:00.
Jeśli korzystasz z LinkedIn w nietypowych godzinach, możesz po prostu wyłączyć wtyczkę w rozszerzeniach Google Chrome.
O popularności tego rozwiązania świadczy ponad 100 000 użytkowników miesięcznie odwiedzających stronę wtyczki.
Co więcej, firma oferuje świetne wsparcie techniczne.
Odpowiadają na każdą wiadomość w ciągu godziny.
Pamiętaj jednak, że LinkedIn oficjalnie nie rekomenduje tego rozwiązania.
W każdej chwili możesz wrócić do ręcznego wysyłania zaproszeń przez LinkedIn Sales Navigator lub standardowe przeglądanie profili.
Po dodaniu kontaktu, który dołączył do Twojej sieci, Dux-Soup automatycznie synchronizuje wszystkie dane z LinkedIn do systemu CRM HubSpot.
W systemie zostaną automatycznie wypełnione następujące kolumny:
W ten sposób każda pozyskana osoba nie jest już anonimowym adresem e-mail, jak w przypadku standardowych kampanii lead generation, lecz dokładnie określoną osobą, o której masz wystarczająco dużo informacji, by ocenić jej potencjał jako partnera do współpracy.
Możesz podzielić kontakty na 2 listy:
Twoim kolejnym zadaniem jest nawiązanie kontaktu (najlepiej po określonym czasie) i rozpoczęcie budowania autentycznej relacji.
Pamiętaj jednak, że posiadanie danych kontaktowych nie oznacza automatycznego prawa do ich wykorzystania.
Każdy dodany kontakt jest "Kontaktem niemarketingowym", ponieważ użytkownik nie wyraził zgody na komunikację przez e-mail lub telefon.
Możesz jednak napisać bezpośrednią wiadomość na LinkedIn, co jest znacznie skuteczniejsze niż wysyłanie niechcianych e-maili.
Jestem wielkim zwolennikiem budowania relacji na pierwszym miejscu, dlatego namawiam Cię, aby nawiązywać prawdziwe połączenie z użytkownikiem.
Możesz rozpocząć od krótkiej wiadomości:
Cześć {imię}, dziękuje za dołączenie do mojej sieci. Czy jesteś zainteresowany moimi usługami, czy po prostu rozwijasz swoją sieć?
Po otrzymaniu odpowiedzi od użytkownika możesz wysłać kolejną wiadomość:
Może umówimy się na krótkie spotkanie online lub rozmowę telefoniczną? Z mojego doświadczenia często z takich rozmów wychodzą fajne rzeczy?
Możesz też nagrać krótką notatkę głosową zamiast wysyłać wiadomość, co tworzy znacznie bardziej osobiste połączenie:
Cześć {imię}, chciałem tylko nagrać krótką wiadomość głosową, żeby podziękować za połączenie!
Większość czasu spędzam, pomagając [profil idealnego klienta] z [problemem/rozwiązaniem] i zawsze miło jest nawiązać kontakt z innymi osobami w tej branży.
Nie jestem tutaj, żeby cokolwiek proponować, po prostu uwielbiam poznawać nowych ludzi i dowiadywać się więcej o tym, czym się zajmują.
Czy byłbyś otwarty na krótką rozmowę wprowadzającą? Chciałbym dowiedzieć się więcej o Twojej pracy i sprawdzić, czy w przyszłości mogłaby pojawić się jakaś synergia między nami? Daj znać, co o tym sądzisz.
Do tego celu świetnie nadają się bezpłatne konsultacje telefoniczne lub wideo, na które możesz zaprosić potencjalnego klienta za pomocą prostego kalendarza online.
Dzięki możliwości dodawania notatek do każdego rekordu w CRM HubSpot możesz z łatwością kontrolować każdą wysłaną wiadomość i oznaczać próby nawiązania kontaktu.
Możesz pomyśleć, że pisanie do obcych ludzi to kiepski pomysł.
Ale właśnie o to chodzi.
Nie musisz wymyślać genialnych pierwszych wiadomości.
Po prostu musisz przełamać lody. Nawiąż rozmowę.
Ludzie już wykazali (pośrednie) zainteresowanie Tobą.
Nie ma nic złego w odkryciu dlaczego.
Pamiętaj : Kropla drąży skałę nie siłą, lecz częstym padaniem
Nie chodzi o agresywne działania, ale o konsekwentne, regularne i cierpliwe podejście do nawiązywania kontaktów.
Społeczność LinkedIn to nie tylko Twoi potencjalni klienci, ale także inni twórcy regularnie publikujący treści.
Zachęcam do systematycznego angażowania się w komentowanie postów wybranych twórców, którzy docierają do Twojej grupy docelowej.
Przynosi to kilka cennych korzyści:
a) wspierasz innych twórców, zwiększając zasięg ich publikacji
b) stajesz się widoczny dla szerszej społeczności LinkedIn
c) możesz zbudować wartościowe relacje z innymi twórcami
LinkedIn to społeczność przedsiębiorczych ludzi, dla których najważniejsze jest budowanie relacji i sieci kontaktów.
Dołącz do tej społeczności, zostań aktywnym twórcą i przyciągaj wymarzonych klientów, stosując zasady, którymi się z Tobą podzieliłem.
Wykorzystując ten 7-etapowy proces, możesz eksperymentować z różnymi metodami pozyskiwania potencjalnych klientów: od tworzenia treści, przez pisanie wiadomości i notatki głosowe, po komentowanie publikacji innych twórców i dotarcie do różnych grup docelowych.
Regularna analiza wyników tych testów pozwoli Ci zoptymalizować cały proces i osiągać coraz lepsze wskaźniki konwersji, co stanowi istotę marketingu wzrostu.
Ten proces został zaprojektowany, by wyeliminować wszelkie domysły związane z pozyskiwaniem klientów na LinkedIn.
Jeśli chcesz zbudować przewidywalny system, który przyciągnie wykwalifikowanych potencjalnych klientów i pomoże Ci skutecznie zamykać transakcje bez marnowania czasu na strategie, które nie działają — umów się ze mną na bezpłatną konsultację wprowadzającą i sprawdźmy, czy mogę Ci pomóc.
Dziękuję za przeczytanie.